Ženy v Black Metalu - první část

19. července 2010 v 11:31 |  Black Metal
Uplynula dlouhá doba odkdy naposledy přišla řeč na některé z aktuálních témat v rámci hudebního světa.  Proto se rozhodlo oprašit zapadnutou rubriku Black Metal a přijít s tématem , které jaksi rozděluje posluchače i muzikanty do dvou názorových skupin. Proto Vám přinášíme první část cyklu -> "ŽENY V BLACK METALU". Vzhledem k tomu , že ženy mají přednost, kluci jsou gentelmanští v této úvodní části a dali prostor právě zástupkyním nězného pohlaví v rámci černého kovu.


1. U hudebníka , který si vybere právě black metal (popřípadě spřízněné žánry ), řekněme jaký prostředek sebevyjádření se, předpokládáme, že bude disponovat aspoň určitými typovýmí charakteryzovánými vlastnostmi. Myslíš si, že ženské pohlaví dokáže v tomto směru stělesňovat určité black metalové ideály? Jde tady o to, že se v nich ve všeobecnosti hledí jako na to nejněžnější, nejnevinější, krásnější v porovnání s jejich mužskými "protějšky". Mají teda podle tebe z globálního hlediska osobnostní predispozice na to, aby byli plnohodnoutnou součástí tohoto žánru?

>>> To je mýlná představa.
Dovol mi uvést několik základních faktů. jako ve všem jiném, i tady existuje rovnováha. obraz žen je ve všeobecnosti takový, že jsou to krásné, jemné a něžné bytosti, které mají na starosti kojení. Souhlasím, že díky Matky přírody , takové na jednu stranu opravdu jsou, ale zevnějšek dokáže hodně klamat. Stejně jako muži dokážou být houževnaté,nebojácné, divoké, dominantní a brutální.někdy dokonce i víc, a opětně to tak zařídila Matka příroda.ve své podstatě jsou to přece ty, které dávají život a starají se o potomstvo. O to víc musí býti nezdolné a zároveň umět zvažovat různé následky svého chování, aby dokázaly efektivněji chránit své potomky proti všeobecným hrozbám, jiným ženám či fyzicky zdatnějším mužům. Realita je taková, že všechny ženy mají v sobě black metalové ideály, akorát jsou lépe zamaskované. >>> Petra(Artep)

657465>>> Myslím , že každý člověk na tomto světě je individuální a jedinečný. Vždy existují jak světlé tak temné stránky osobnosti, bez ohledu na to, zda se jedna o ženu nebo o muže. Záleží na tom jak se žena dokáže reprezentovat na pódiu, zda to ještě bude black metal a ne jen show při které bude pánské publikum v bezvědomí sledovat její tělo bez toho, aby si uvědomovali proč vlastně na onen koncert přišli. je to přece přirozené ne ? Samožřejmě, že ženy jsou jemnější, krásnější a nevinnější a proto změnit se na pódiu na tu bojivníci, chce jistou dávku umění. Můžu skonstatovat, že žena dokáže ztělesňovat black metalové ideály tehdy, kdy se posluchačovi ta hudba líbi i potom, jak zavře oči.  >>> Kriegtalith DARKESTRAH)

>>> Podle mého názoru je to hodně individuální, nerada v těchto věcech dělám obecné závěry. Existuje určitě spousta slečen, které pojímají metal, potažmo i black metal ve vší vážnosti. Sama ale nemám moc ráda takový ten ortodoxní přístup, který je hodně viditelný v black metalu a je hodně doménou mužů pohybujících se na této scéně. Spíš mi připadá, že je škoda omezovat se na jeden hudební žánr, navíc v současnosti už to podle mě není ani dost dobře možné, jednotlivé žánry už se prolínají do takové míry, že nějaké škatulkování poněkud ztrácí svůj význam. Každopádně hodně žen určitě je plnohodnotnou součástí metalové scény, a to ať už z řad hudebnic, tak i stoupenkyň. >>> Dasha (TISÍC LET OD RÁJE)


2. Bije ti to nějakým způsobem do očí, když vidíš, že v kapele se podíli na tvorbě hudby žena,  nebo naopak neděláš v tomto nějaké rozdíly?Očekáváš na základě toho priori kvalitativně odlišné výkony? Jak přistupuješ k takovým nahrávkám ?


>>> Miluji to, když vidím v kapele ženu, ale vadí mi když vypadají jako kurvy bez náznaku talentu. To je podle mě to, co ničí celý obraz žen v metalu. nejsem tady od toho, abych říkala, který kapela má mít nějakou image, a zároveň určitá dávka sexepílu je nepochybně k prospěchu věci, akorát ne, když je tam od toho, aby zakryl skutečnou neschopnost. tam venku však existuje kopec velmi talentovaných žen, které si potrpí na dokonalosti, jsou skvělé v tom co dělají, a myslím, že kdo vidí takový jejich koncert, tak zážitek bude nezapomenutelný. >>> Petra (ARTEP)


>>> Určitě mě to zaujme, ikdyž přiznávám se, že na ty nahrávky se koukám skoro jako na nějaký zrovnávající materiál, než běžné CD do zbírky. Pardon, ale je to pro mně určitá konkurence. Zároveň jsou to věci, které mě motivují k lepšímu. Pokaždé zaujatě si poslouchám CD, skoumám booklet a čtu si texty. Nevím čím to je, ale kapely které mají namísto frontmana ženu, se dají vždy lehce rozpoznat. Buď jsou příliš brutální anebo hudební linka se tam strácí anebo hudebně tak jednoduché, že ve vokálech se dá lehce rozpoznat ženský hlas za mikrofonem. Přesto věřím, že se to dá všechno natrénovat. Já mám teď 27 a na pódiu jsem od svých čtrnásti, ještě před DARKESTRAH jsem prošla gothic, trash a death metalové kapely, a za tento čas jsem se naučila cítit a ovládat můj hlas, tak jak potřebuju. >>> Kriegtalith (DARKESTRAH)

684684


>>>  Co si budeme povídat, drtivá většina muzikantů v metalu jsou chlapi. Proto, když slyšíš kapelu, kde hraje nebo zpívá ženská, okamžitě to upoutá tvou pozornost. Z toho důvodu mi připadá, že kapely, kde vystupují ženy, jsou zároveň podrobeny i větší kritice. Rozhodně si ale nemyslím, že z kvalitativního hlediska má jedno pohlaví navrch nad druhým a k jednotlivým nahrávkám proto přistupuji bez jakýchkoliv předsudků, byť, když vím, že tu hudbu dělají ženy, tak s větší zvědavostí. >>> Dasha(TISÍC LET OD RÁJE)


3. Co se týče publika , tak tady je ten kvantitatívní nepoměr pohlaví ohodně méně výrazný. Předpokládám, že to na koncertech vidíš taky a dosvědčíš mi, že tam to až tak "gentelman´s club" není. Co považuješ za příčinu toho, že ženy se aktivně podílejí na hudbě méně než muži?

hgf>>> Myslím , že to souvisí s prioritami. Jak jsem už řekla, ženy jsou od přírody matkami. Ve většině případech se zaměřují na věci, co se "musí udělat", nechávajic různé hobby bokem, jako "druhotné záliby". Zvláště teda nemají čas oddávat se takovým věcem, jako je například -> hrát na nějaký nástroj, teda dokavať se z jejich pohledu nejedná o vyslovené profesionály, kariérní krok - čím se ale dostáváme do úplně jiného hudebního žánru, poháněného penězmi, ale nechci odbočovat. >>> Petra(Artep)


>>> Nejsem si jistá. Je to jako kdyby jsi se mě zeptal na fotbal. některé dámy to mají rády a některé zas ne. metalová hudba je své podstatě čístá agrese a muži mají v sobě určitě větší tu vnitřní sílu a zuřivost jako ženy. Takže , když máš na mysli to, že ženy nehrajou BM, tak si myslím, že proto, protože každá v sobě nemá tu zlost a divokost, a teda ani potřebu je takto ventilovat. >>> Kriegtalith (DARKESTRAH)

>>> V tomto s tebou naprosto souhlasím, navíc obě pohlaví dokážou metal brát stejně vážně, proto si nejsem odpovědí na tuto otázku vůbec jistá. Sama dělám aktivně hudbu už deset let a nikdy jsem nepocítila nic, co by mi v tom mělo bránit. Někteří pánové sice ženy v metalu nevidí moc rádi, ale osobně s tím žádnou nepříjemnou zkušenost nemám nebo jsem ji vytěsnila, takže netuším, kde je zakopaný pes. >>> Dasha (TISÍC LET OD RÁJE)

6454. Na záver bych se rád zeptal, zda nám v krátkosti prozradíš, jak jsi se vlastně k této extremní hudbě vůbec dostala a co to pro tebe znamená? Dokážeš si představit jiný způsob své prezentace ve světě hudby ?


>>>
Mám ráda množství různé hudby. Podílela jsem se na hudbě k filmu, pracovala na několika nemetalových projektech, ale black metal je mi osobně nejbližší. Mám ráda prvky vážne hudby a intelektuální hloubku tohoto žánru, který není jen souborem náhodných akordů a jednoduchých melodií. všechno je vypočítane tak, aby to do sebe přesně zapadalo, jako nějaký klasický kus. Taktéž zbožňuji divadelně-dramatickou image a pódiovou show, kterou doprovází živé vystoupení. V příběhu koncertů jsou umocněné všechny pocity, gesta, a ta energie, kterou jako hudebník nebo divák cítite, je to prostě nepopsatelné. Tehdy se ve mě vybouřilo množství promitivních pocitů, které jsou běžně potlačované, aby jsem přežila v této strojené, pokřivěně řízené společnosti. A to je přesně ten čas, kdy můžeme být sami sebou.
Dokážeme vyjadřovat svoje "JÁ" různým způsobem, prostřednictvím odlišných hudebních žánrů, nebo svých činů, ale vybírám si black metal, protože to považuji za nejvíce expresivní, působivou a zároveň ve svých důsletcích nejméně škodlivou cestu, jako cítit tu nesmírnou sílu v nás. >>> Petra(Artep)>>> DARKESTRAH je můj první a jediný black metalový projekt a moc pro mě znamená. V DARKESTRAH odrážím svůj vnitřek, moje "weltanschauung" ( pohled na svět ), sebe samou.
Miluji naše koncerty, zkoušky, to kdy se setkáme ve studiu. Vždy je na co vspomínat. jsme celkem harmonická kapela, skoro jako rodina.
A kdybych nebyla součásti DARKESTRAH? opravdu složitá otázka! Myslím, že pravděpodobně by jsem tak či tak zůstala při muzice. ráda pracuji rozličným hudebním softvérem, mám ráda ambient, experimentální hudbu a dokonce i drum and bass, takže by jsem pravděpodobně nahrávala vlastní věci tohoto druhu. >>> Kriegtalith (DARKESTRAH)

6874


>>> Metal poslouchám už od svých raných "nácti" let, od malička skládám hudbu, texty a vlastní kapelu jsem chtěla mít vždycky. Místo toho jsem se ale úplnou náhodou dostala k Tisíc let od ráje, kterým jsem předtím chodila na koncerty. Kytarista Honza, se kterým jsem se znala z Brutal Assaultu, mi jednou zavolal, že shánějí zpěvačku. Tehdy jsem mu řekla, že to asi neklapne, protože zpívat neumím, že jenom řvu. A o pár týdnů později už jsem s Tisícovkama "odeřvala" svůj první koncert. Hudba pro mě znamená strašně moc, nedovedu si představit život bez toho, abych se mohla pořádně vyřádit na koncertech. Důležitý je také přístup k hraní jako takovému, všichni ho bereme jako určitou formu relaxace, takže je to pro nás v prvé řadě zábava a vždycky se spolu rádi vidíme, a to jak v Tisícovkách, tak i v Alvaréz Peréz, kde hraju už nějakou dobu na klávesy. Ještě musím dodat, k tomu jinému způsobu prezentace ve světě hudby, že teprve v polovině loňského roku jsem si začala plnit svůj sen o vlastním a čistě ženském projektu. Ten dostal název LateXjesuS, máme za sebou první vystoupení v Brně a v květnu (rozhovor je staršieho data.- pozn. redakcia) nás čekají koncerty s Angelspit v Praze a Waltari v Brně. >>> Dasha (TISÍC LET OD RÁJE)

bm


Jednou z oslovených byla také mimo jiné Onielar z DARKENED NOCTURN SLAUGHTERCULT, avšak tam se mi dostala následujíci odpověď: "Musím říct, že mě toto nikdy se nekončíci téma už unavuje. Ale jak na tom trváš, budu se ti věnovat." tím se však vzájemná komunikace skončila.

Na závěr, autor děkuje všem ženám za ochotu, že nám věnovali kus svého času a diskutovali na toto téma! zároveň se omlouvá za to, že některé odpovědi museli v rámci zachování konceptu skrátit. Tímto děkuje za pochopení.


Napsal: Borco

Překlad: Beathe
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Jaký styl hudby posloucháš?

Metal 42% (132)
Punk 6.7% (21)
Rock 10.2% (32)
Jungle 6.7% (21)
Hip Hop 6.4% (20)
Disco 6.4% (20)
Gothic 8.3% (26)
Vážná hudba 6.4% (20)
Všechno .... 7% (22)

Komentáře

1 Rostislav Zˇák Rostislav Zˇák | E-mail | 11. února 2012 v 13:51 | Reagovat

ženský v metalu jsou bezva a sexy

2 Beathe Beathe | 3. března 2012 v 10:45 | Reagovat

Souhlasím :)))

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama