Gothic metal

1. prosince 2006 v 18:52 |  Gothica
Ghotic metal, také nazýván Ghot metal, je styl, který vznikl kombinaci Heavy Metalů, a nově zahrané ghotcké hudby.Vznikl na počátku devadesátych let 20. století, v Evropě a částečně i v USA.Protože Ghotic metal zasahuje svou šíří mnoho naprosto odlišných stylů, lze se setkat i s jiným zařazením, než jaké je uvedeno níže.

Počátky(1983-1990)

Počáteční fáze ghotic metalu se dáva definovat jako ghotic rock s metalovými texty.Ačkoli Glenn Denzingova skupina Samhain se v tomto směru také projevila, největší vliv na toto období se přisuzuje Christianu Deathovi.Hluboký baryton Rozze Williamse a Valora Kanda, sestupně basové kytary a děsivé synthy udělaly na spoustu následujícich kapel velký dojem.Celtic Frost - přestože považována mnohými za původní Black metalovou skupinu - také sehrála roli pro svůj "Ghotický" zvuk

Dále (1990-současnost)

V devadesátych letech 20. století si pár mladých kapel v severní Anglii vypůjčilo zvuk ghotic metálu let osmdesýtych a spojili jej s pomalým "pohřebním" zpěvem Black Sabbath.Vznikly styl, nazývan byl ghotic room nebo také ghotic death, lze považovat za druhou fázi vývoje tohoto žánru.Skupiny, které se řadí do tohoto žánru jsou např. :Paradise Lost, My Dying Bride a Anethema.

Přestože Skandinávie byla známa pro svůj black a death metal,právě mnoho s těchto skupin se přeorientovaly a začaly hrát ghotic např. Tiamat, Lake of Tears, Paradise Lost atd. vyžívaly ve svých skladbách ženského hlasu, norští Theatre of Tragedy ale byli první ghotic metalovou skupinou se ženou.

I Newyorská skupina Type of Negative byla spojená s death metalem a trash metalem přes předchozí kapeli spěváka/basisty Petera Steela, Carnivore. Charakteristické je pro ní ostré a drzé, avšak vtipné vystupování.

O něco méně tvrdá verze ghotic metalu se rozvijela uprostřed devadesátych let.Tyto skupiny se zaměřily na ženské hlasy, ne nutně operní, a výrazně omezili doom metalové prvky a temné mužské hlasy.Patři zde The Gathering, Within Temtation (Nizozemí), Lacuna Coil(Itálie) a Lacrimosa(Německo).Některé skupiny také přidávaly elektronické prvky a klasický rock a výsledkem byla lehčí a snesitelnější forma žánru.
Scéna Ghotického metalu je v současné době velmi rozvinutá v severní Evropě, především ve Finsku.
Přestože styl není tolik kontroverzní jako ostatní metalové žánry, je důležite umět rozlíšit skupiny, které mají jen ghotic "image", a ty, které opravdu hrají ghotic metal.

Když se například začala rozšířovat sláva skupiny Marylina Mansona, někteří novináři je zařadili mezi "ghotic rock" a "ghotic metal" přestože lze v jejích hudbě nalezt jen velmi málo znaků těchto stylů. Rostouci popularita Industrial rocku v devadesátych letech může být označená za hlavní zdroj těchto omylů, protože někteří umělci se inspirovali "gothickým" stylem oblékání podobně jako skutečné gothic metalové skupiny.

Ačkoli ghotic metal - stejně jako většina metalových žánru se těžko zařazuje, některé hlavní znaky jsou tyto:

texty -se zaměřují na abstraktní předměty: víra a Bůh, nebe a peklo, romance, horor, deprese, ztráta blízkých, prázdnota a smrt. Typisky jsou postavy umíštěny do prostředí před 20. stoletím.Někdy jsou křesťanské, a satanistické jsou pouze vyjímečně.

zpěv -Můžské hlasy jsou buď hluboké tenory, nebo death metalový chrápot.Ženské hlasy byvají vysoké a operní ale někdy jsou zpívané v normální stále tónině a jsou zkombinované s dozvukem efektu.

kytary a basy - jsou hlavní. Někdy více, někdy méně používají distorsion, stejně jako doom metal, dále používají bici (někdy synthetizátory) tempo a zvuk jsou většinou závislé na výkonu zpěváka a konkretni písni.

Gothic metal má mnoho společného se symphonic metalem.Symfonický metal vznikl koncem devadesátych let 20. století , na rozdil od ghotic metalu, který je spíše agresivní(podle death metalu), je symphonic metal jednodušší, lehčí a převládají v něm motivy klasické hudby.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Psychoooooo Psychoooooo | 13. února 2008 v 16:43 | Reagovat

ježišii...do nadpisu napíšeš ghotic a to ci jsi zkopírowala...tam je gothic toe diwný co??:D..no a spon se ukázala tvoje inteligence:D:D...nemůžu pochopit jak někdo může napsat ghotic:D:D...

2 Beathe Beathe | 28. února 2008 v 18:47 | Reagovat

No děláš jak by ses nikdy nespletl / a :D jako by tady někdo byl přímo dokonalý :D .. nikdo není dokonalý ;) ostatně každy asi ví oč jde ;):D:D:D

3 Psychoooooo Psychoooooo | 4. března 2008 v 15:19 | Reagovat

pochybuju že se spletl/a ... ;)

4 So8prix So8prix | 13. května 2008 v 23:06 | Reagovat

no jéééjej :D omfg :D

5 So8prix So8prix | 13. května 2008 v 23:08 | Reagovat

tady asi někomu jde o to jestli udělal nebo neudělal chybu xD Psychooooooo ty si asi fakt hodně psycho no xD LoL xD

6 Chloë Chloë | Web | 13. ledna 2009 v 15:34 | Reagovat

Po prvé je to gothic metal a po druhé to ku gothickej subkultúre nepatrí...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama